У Полтаві проведуть заключний концерт «Полтавщина святкує 500-річчя Реформації»
24.10.2017
У Національній академії Національної гвардії України провели круглий стіл щодо відзначення в Україні 500-річчя Реформації (ФОТО)
24.10.2017

Науково-практична конференція до 500-річчя Реформації відбулася у Меджибізькій фортеці (ФОТО)

Всеукраїнська науково-практична конференція «Релігія і церква як чинник історичних та суспільних процесів Східної Європи» відбулася 20 жовтня в Державному історико-культурному заповіднику «Меджибіж».

Для участі у конференції 63 автори подали 58 доповідей, статей та повідомлень. Серед авторів 7 докторів і 19 кандидатів наук, здобувачі наукових ступенів, науковці і краєзнавці, студенти. 18 учасників, тобто майже кожен третій, є членами Національної спілки краєзнавців України.

З великою увагою вислухали й активно дискутували учасники щодо провідної доповіді пленарного засідання «Світоглядні засади як детермінанти розвитку суспільства», яку зробив голова Хмельницького обласного міжденомінаційного комітету з підготовки заходів до 500-річчя Реформації Валерій Хома. Особливої актуальності цій доповіді надало поєднання теорії з практикою: Валерій Олександрович є кандидатом юридичних наук, доцентом, провідним науковим співробітником науково-дослідного центру митної справи Університету державної фіскальної служби України. На численних прикладах та значній кількості статистичного і довідкового матеріалу автор показав залежність стану розвитку країн світу від поширення у їхньому суспільстві, політичних та ділових елітах принципів християнської етики, моралі, суспільних стосунків. «Дуже непросто слідувати цим принципам у сьогоднішній Україні, зокрема, працюючи у сферах митної та фіскальної служб. Але й серед моїх студентів є ті, які своєю службою свідчать: це можливо. І якби таких службовців було більше, в Україні була б інша ситуація на сході, та й у всій державі», — наголосив Валерій Хома.


Не тільки для присутніх учасників конференції, а й для майбутніх читачів»Наукового вісника «Меджибіж»», у якому будуть видані її матеріали, становитимуть інтерес праці науковців кафедри культурології, релігієзнавства та теології Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича — зокрема, докторів філософських наук Василя Балуха «Освіта і шкільництво ранньомодерної України як інтегральна частина європейського духовного простору» і Миколи Шкрібляка щодо впливу реформаційного та контрреформаційного рухів на формування світогляду українського народу. Непросту тему щодо практичного впливу протестантизму на формування поводження з людьми, які знаходяться на межі життя і смерті, підняв учасник з Харкова кандидат історичних наук Віктор Згурський. Це лише окремі з багатьох тем, які були запропоновані науковій спільноті, вірянам та громадськості.

Конференція «Релігія і церква як чинник історичних та суспільних процесів Східної Європи» є прикладом не тільки наукового, а й міжконфесійного діалогу, адже участь у її роботі взяли служителі і протестантських деномінацій, і православних церков. Почесний гість конференції, керуючий Хмельницькою єпархією УПЦ КП митрополит Хмельницький і Кам’янець-Подільський Антоній у своєму виступі наголосив на визначній ролі реформаційного руху в історії церкви та суспільства, та підкреслив необхідність християнським церквам навчатися одна у одної дослідженню Святого Письма, соціальному служінню тощо.

Місцем проведення конференції до 500-річчя Реформації Меджибіж обрано не випадково. Адже час ренесансного розвитку і самого міста, і його фортеці припадає на період активного поширення реформаційного руху на теренах тогочасної Речі Посполитої. І у подільській, і у волинській частинах сучасної Хмельницької області у XVI столітті багато власників міст і маєтків приєдналися до протестантських деномінацій, залучаючи до того й своїх підданих за принципом «чия земля — того й віра». До протестантської деномінації кальвіністів належали, зокрема, перший приватний власник (з 1539 р.) міста Меджибожа коронний гетьман Миколай Сенявський та його нащадки.

Валерій Хома

Фото автора

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *