Формування ідентичності Філіпа Меланхтона та її гуманістичний контекст
10.08.2017
У Кривому Розі проходить міський конкурс науково-дослідних робіт «Німецькі читання: вплив Реформації на розвиток суспільства»
11.08.2017

Німецький слід в історії Запоріжжя

В історії міста Запоріжжя (Олександрівська) й усієї області чимало славних сторінок вписано німецькими переселенцями. Власне Запоріжжя почало формуватися як місто з „фурштату” (від німецького слова „форштадт” — передмістя) Олександрівської фортеці. Та й зараз нікого не дивують назви „завод Коппа” (основа „Авто ЗАЗу”), „млин Нібурга” (зараз там культурний центр „Лофт Млин”), колонії Кронсвейде, Нейенбург, Нейендорф, вулиці Шенвізька, Розенталь… Досі ростуть на Хортиці насаджені німцями-колоністами дерева, вчаться у менонітській гімназії на Верхній Хортиці діти, туристи милуються на „замок Вальмана”.

Німецька історія Запорізького краю тісно переплелася із діяльністю менонітів — представників протестантської релігійної течії, що заселялися на територію України з кінця XVIII ст. В період з 1789 по 1815 роки німецькі колонії організували два менонітських округи: Хортицький (18 колоній) та Молочанський (40 колоній). Доля переселенців не була легкою: після Жовтневого перевороту частина менонітів емігрувала з СРСР, в роки колективізації громади менонітів зазнали розкуркулення та репресій, під час Другої Світової війни — депортації до Сибіру, Казахстану та Середньої Азії.

Сьогодні славну історію сучасності запорізького краю пишуть своїми відкриттями та добрими справами запоріжці із німецьким корінням. Наприклад, кандидат історичних наук, доцент ЗНУ Олексій Штейнле, дизайнерка Валентина Баталкіна-Бурлай, яка створила „Музей-галерею прикладної кераміки та живописної творчості Іллї та Олексія Бурлай”. Гості нашої області із цікавістю відвідують „Дім-музей німецьких колоністів” у селі Ручаївка (Шенгорсте), який заснував Віктор Дік.

Голова церковної ради Запорізької євангелійсько-менонітської громади Борис Леткеман очолює велику благодійну волонтерську роботу з підтримки соціально незахищених запоріжців без поділу за національністю та релігією. У Менонітському центрі Запоріжжя працюють 20 волонтерів, 63 людей з особливими потребами і престарілих перебувають на повному забезпеченні. За роки роботи Центру приблизно 700 осіб отримали допомогу вдома.

В області діє декілька німецьких громадських організацій, які популяризують свої традиції та культуру.

У 2017 році багато заходів проходить в рамках святкування 500-річчя Реформації за підтримкою Департаменту культури, туризму, національностей та релігій облдержадміністрації. Представники німецької спільноти взяли участь у святі „Від Різдва до Різдва”, навесні пройшла акція „Чисте серце —  чисте місто”, а влітку — традиційний „Фестиваль сім’ї”.

В стінах Запорізької обласної універсальної наукової бібліотеки пройшла виставка „На тому стою. Мартін Лютер. Реформація та її наслідки”, у презентації якої взяли участь Генеральний консул ФРН Вольфґанґ Мьоссінґер, Державний міністр та голова Державної канцелярії землі Саксонія-Ангальт Райнер Робра, директор Департаменту культури, туризму, національностей та релігій облдержадміністрації Владислав Мороко.

Заступник голови ГО „Запорізьке міське об’єднання німців „Відродження” Катерина Коломієць розповідає про діяльність сучасних представників німецької громади: «…У вересні розпочинається рік німецької мови в Україні. Вже йде підготовка до он-лайн конференції з містом-побратимом Магдебург. З нашими партнерами НВК „Успіх” (с. Володимирівка) проведемо квест до 500-річчя Реформації та фестиваль національної кухні. У жовтні запланований круглий стіл до дня об’єднання Німеччини. У листопаді — благодійні виступи театральної групи, гуртківців в дитячих будинках до Дня Св. Мартіна. У грудні будуть традиційні заходи до Різдва: день Св. Миколая, ярмарки, пекарні, виставки, музичні концерти.

У Запорізькій області живуть більше сотні націй та народів. Стабільна суспільно-політична ситуація в регіоні, безконфліктне толерантне співіснування націй та народностей залежать від усіх нас, тож ми працюємо над цим кожен окремо і всі разом».

За матеріалами novasich.top

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *