Реформація у Франції: Варфоломіївська ніч

Друга половина XVI століття у Франції характеризувалася протистоянням придворних кланів на релігійному ґрунті. В той час, як протестанти поступово виборювали на законодавчому рівні свої свободи, протилежна сторона вирішила нанести раптовий і безжальний удар. Що спричинило сумнозвісну Варфоломіївську ніч та якими були наслідки цієї акції для Франції, ви дізнаєтесь у сьогоднішній передачі.

Жінки в історії французької Реформації

У Франції, як і в інших європейських країнах, XVI століття відзначилось реформаційними починаннями. Але саме тут, як ніде, роль у розвитку та зупинці цих процесів зіграли… жінки, які знаходились при владі. Про таких видатних особистостей доби, як Маргарита Ангулемська, Жанна д’Альбре та Катерина Медичі ви дізнаєтесь у сьогоднішній передачі.

Передумови німецької Реформації

Європейську Реформацію можна вважати одним з найцікавіших періодів світової історії. Реформація вплинула на різні сторони життя Церкви і суспільства. Це був не тільки перегляд християнської доктрини. Це було оновлення суспільної моралі і духовності. Якими ж були передумови Реформації? Про це ви дізнаєтесь у сьогоднішній передачі.

Мистецтво Ренесансу. Таємниці образної мови

Сьогодні для нас образотворче мистецтво найбільшою мірою відображення реальності. Для майстрів Середньовіччя та Ренесансу це був спосіб за допомогою символіки донести до глядачів певне послання. Їхні полотна треба було вміти «читати». В таємницю мови художніх образів ми матимемо змогу проникнути у цій передачі.

Рух флагелантів — кінець світу та "образ звіра"

Флагелантство — доволі колоритне середньовічне явище. Послідовники цього руху об’єднувались в процесії, мандрували містами й селами, нещадно бичуючи себе та розспівуючи на весь голос «лауди» — релігійні пісні на народні мелодії. Чи було в цьому щось більше, ніж прояви релігійного фанатизму та масової істерії? Про це ви дізнаєтесь у сьогоднішній передачі.

Діяльність Франциска Ассізького та його послідовників

За часів середньовіччя в Західній Європі інквізиція жорстоко розправлялась з інакомислячими. Погляди Франциска Ассізького, відомого проповідника бідності, були, м’яко кажучи, далекі від канонів офіційної церкви. Але чому францисканці вижили і стали впливовим релігійним орденом, тоді як інші релігійні рухи були безжально придушені? Відповідь на це питання ви почуєте в цій передачі.

Джироламо Савонарола — фанатик чи предтеча реформації?

Посвячений християнин і талановитий оратор, Джироламо Савонарола найбільше запам’ятався в історії своєю спробою реалізувати ідеал християнського суспільства в італійському місті Флоренція. Чи вдалося йому, керованому найкращими мотивами, побудувати «рай на землі» хоча б на короткий час? Про це ви дізнаєтесь у сьогоднішній передачі.

Причини зародження "єретичних" рухів в Західній Європі

Нині середньовічні єресі сприймаються як різновид тогочасного нонконформізму. Тоді для людей питання правильного сприйняття Бога і Церкви були світоглядними, фундаментальними. Чим загрожувало інакодумство в епоху Середньовіччя та чому «єретики» з такою наполегливістю відстоювали своїх ідеали, ви дізнаєтеся в цій передачі.

Передумови виникнення руху жидівствуючих

У кінці XV століття в Новгороді та Москві набув особливого поширення рух жидовствуючих. Призначений на новгородську кафедру архієпископ Геннадій, особистість одіозна та скандальна, виявив серед своєї пастви чималу кількість «єретиків жидівськи мудрствуючих». В ході судового процесу було виявлено, що єресь у Новгород занесена давно «жидовином Схарією», що прибув із Києва. Хто такий був цей загадковий Схарія та як склались передумови виникнення руху жидовствуючих, ви дізнаєтесь у цій передачі.

Рух жидівствуючих в Україні

У XV столітті на теренах Східної Європи буйно розквітали реформаційні рухи. Яскравою особливістю деяких із них було дотримання суботи як святого Господнього дня. За це їх послідовники часто отримували ідеологічний ярлик «жидівськи мудрствуючі». Наскільки ці рухи насправді були пов’язані з іудаїзмом та якими були їхній вплив і їхнє поширення, ви дізнаєтесь у цій передачі.