Стригольники — Псковсько-Новгородський реформаційний рух

Стригольники — релігійний рух, що виник у середині XIV століття у Пскові, а потім розповсюдився на Новгород. Програмною вимогою послідовників цього вчення було повернення церкви до першоапостольського ідеалу, який, за їх словами, «спотворили греки». Ким були стригольники? Чому отримали таку дивну назву? Яких поглядів дотримувались? Звідки взялися та якою була їх історична доля? Відповіді на ці та інші питання ви дізнаєтесь у сьогоднішній передачі.

Духовна основа педагогіки Яна Амоса Коменського

Одним із педагогів зі світовим ім’ям, фактично засновником педагогічної науки можна без перебільшень назвати Яна Амоса Коменського. Сьогодні багато дослідників говорять про його реформи в галузі виховання та навчання. Та які ж саме реформи були запропоновані ним, як метод вдосконалення тогочасної системи освіти? Саме про це піде мова у сьогоднішній передачі.

Ян Амос Коменський

Одним із педагогів зі світовим ім’ям, фактично засновником педагогічної науки можна без перебільшень назвати Яна Амоса Коменського. Сьогодні багато дослідників говорять про його реформи в галузі виховання та навчання, і мало хто згадує про ті чинники, які сформували передове бачення ним освіти. Про життєвий шлях Яна Амоса Коменського, єпископа церкви «Чеських братів», піде мова у сьогоднішній передачі.

Особливості вчення та діяльності "чеських братів" в Україні

Вони прагнули до ідеалу церкви апостольських часів. Вони першими почали розвивати ідеї релігійної терпимості. Вони використовували народну мову в богослужіннях та релігійних трактатах. Громади «чеських братів» робили доступним для людей біблійний церковний ідеал, при цьому не занижуючи його. Як практично реалізовувались принципи їх віровчення, ви дізнаєтесь у цій передачі.

Діяльність церкви "чеських братів" в Україні

Гуситське вчення, викликавши широкий резонанс в тогочасному суспільстві, почало активно поширюватись не тільки в Чехії, а й у сусідніх країнах. В Україні діяльність «чеських братів» набула небувалого розмаху. Чому ці ідеї знайшли у серцях людей благодатний ґрунт? Чому опоненти вбачали в цьому рухові спорідненість з богомильством та «жидівствуючими»? На ці та багато інших запитань ви отримаєте відповідь у цій передачі.

Єронім Празький

Сподвижники великих людей часто залишаються в тіні. Про Яна Гуса на сьогоднішній день написано набагато більше, ніж про його друга і однодумця — Єроніма, професора Празького університету, людини надзвичайно освіченої і відданої Божій істині. Втім, без Єроніма неможливе було б духовне оновлення не тільки Чехії, але й України. Про того, хто без перебільшень був правою рукою великого чеського реформатора і звершив немало праці на Божій ниві, ви дізнаєтесь у сьогоднішній передачі.

Поширення гуситського руху на українських землях

Українські землі були в найтісніших культурних стосунках з Чехією. Тому коли на початку XV ст. почали ширитися ідеї гуситства, то вони швидко докотилися до України. Про діяльність прихильників чеського реформатора в Україні та про резонанс, який викликало в тогочасному суспільстві їхнє вчення, піде мова у сьогоднішній передачі.

Гуситський рух і Україна

Справа Гуса не загинула, але розрослася в потужний соціально-релігійний рух, що виступав за духовне перетворення суспільства. Хто такі чашники та таборити і як вони реалізували своє бачення реформ, ви дізнаєтесь у цій передачі.

Ян Гус: полум'я віри

Один з видатних синів чеського народу, щирий і благочестивий Ян Гус увійшов в історію як передвісник європейської Реформації. Як він жив, про що проповідував та за що був страчений на вогнищі, ви дізнаєтесь у цій передачі.

Вальденці — люди, народжені згори

Серед релігійних рухів, які у часи Середньовіччя зберігали чистоту біблійної істини, одне з чільних місць належить вальденцям. Їх віра засновувалась на Слові Божому, яке вони свято берегли, переписували та розповсюджували серед людей. Переслідувані численними ворогами, вальденці знаходили собі надійний прихисток у горах П’ємонту. Подвигу віри цих мужніх християн присвячена сьогоднішня передача.