Кордоцентризм як основа давньоруської філософії

Кордоцентризм іноді ще називають «філософією серця». Це особливий спосіб мислення, в якому на перший план висувається сприйняття дійсності емоціями, внутрішнім світом, «душею». Істинна сутність людини відкривається в її духовному житті. Про цю особливість, що завжди була притаманна українській філософській думці, піде мова у цій передачі.

"Чисті духом": історія альбігойського руху

У різних країнах їх називали по-різному: богоміли, альбігойці, катари, патарени… Але це були сповідники однієї і тієї самої віри, простої та чистої, на відміну від пишноти офіційного християнства. Що проповідували мандрівники у чорній запиленій одежі, підперезані мотузкою? Якою була історична доля альбігойства? Про це ви дізнаєтесь у сьогоднішній передачі.

Богомільство на Русі

Богомільство — середньовічний релігійний рух, основним постулатом якого було вчення про Велику Боротьбу. Простота викладу євангельської істини множила прибічників богомільства не тільки на історичній батьківщині, в Болгарії, а й поза її межами. Сьогодні ми дізнаємося детальніше, наскільки впливовим було богомільство на Русі.

Євреї в середньовічному слов'янському світі

Єврейська діаспора нині одна з найбільших у світі. Чому сталося так, що іудеї пішли у вигнання і розсіялись по народах? Чи були чисельними єврейські громади у країнах слов’янського світу? Який вплив єврейського культурного спадку на слов’янську духовну традицію ми можемо спостерігати? На ці та багато інших запитань ви отримаєте відповідь у цій передачі.

Греко-персидські війни в контексті пророцтв Даниїла

Історики описують таку важливу подію античного світу, як греко-перські війни, як боротьбу двох впливових держав за політичний контроль над Середземномор’ям. Сьогодні ми розглянемо це протистояння в контексті біблійних пророцтв. Чи такою вже незворотною була поразка персів у цій війні?

Персько-скіфське протистояння в контексті пророцтв Даниїла

Сучасники пророка Даниїла не могли не звернути увагу на те, як виконується пророцтво про зміну світових імперій, проголошене ним. Щоб укріпити своє вічне панування, царі Персії наносили упереджувальні військові удари по своїх потенційних ворогах. Сьогодні ми дізнаємося, кого вони могли сприйняти за головну загрозу для своєї держави — «звіра страшного і жахливого» із Даниїлових видінь.

Пророцтва книги Даниїла в античному світі

Біблійна книга Даниїла вражає масштабністю пророчих прозрінь, що стосуються ходу світової історії. Чомусь прийнято вважати, що тлумачення цих пророцтв — справа недавнього часу. Чи могли знати сучасники Даниїла про ці пророцтва та як вони їх сприймали? Про це ви дізнаєтеся в сьогоднішній передачі.

Сирійські традиції в культурі Русі

Сирійське християнство є давньою і надзвичайно багатою традицією. Сирійською мовою був написаний великий обсяг духовної літератури, що не поступається грецькій та латинській. Чи мала вплив сирійська культура на культуру Київської Русі? Нам про це розповість сьогоднішня передача.

Сирійське християнство на Русі

Висловлюючись метафорою зі сфери музики, історику-досліднику необхідно неабияк напружити свій науковий «слух», щоб вловити в багатоголоссі духовних традицій на Русі ледь помітну, але чисту і пронизливу нотку сирійського християнства. Які ж масштаби духовної праці, проведеної сирійськими місіонерами на наших теренах? Про це ми дізнаємось у сьогоднішній передачі.

Особливості сирійського християнства

Київська Русь мала дипломатичні зв’язки не тільки з країнами Заходу, але і Сходу. Однією з таких країн була і Сирія з її витонченою, самобутньою культурою. Християнство в цій країні мало давню історію та відзначалося своїми особливостями. В цій передачі ми перегорнемо незаслужено забуті сторінки сирійсько-руських відносин.