Особливості державно-церковних відносин у Київській Русі

Традиційно взаємодія церкви і держави у середньовічному суспільстві подається як домінування однієї з цих інституцій. Чи то держава використовує церкву в якості ідеологічної опори, чи то церква використовує державу як орган для придушення опору інакомислячих. Чи можливий між цими крайнощами якийсь «третій шлях»? Яка модель державно-церковних відносин була характерна для Київської Русі? Про це ви дізнаєтесь у сьогоднішній передачі.

Свобода віросповідання на Русі в епоху темного Середньовіччя

Принцип свободи віросповідання, на думку багатьох, є досягненням новітнього часу. Втім, історичні джерела свідчать про високий рівень толерантності у Київській Русі. Сьогоднішня передача дасть нам змогу дослухатися до полілогу духовних традицій у давньоруському суспільстві.

Здоровий спосіб життя на Русі

Давньоруська медицина була не стільки вправною в лікуванні складних хвороб, скільки орієнтованою на їх ефективну профілактику. Сьогоднішня передача продовжить попередню. Принципи здорового способу життя — це новітній підсумок досягнень нетрадиційної медицини чи духовний спадок, який передається з покоління в покоління?

Медицина і здоровій спосіб життя на Русі

Зараз нерідко можна почути фразу: «Попередні покоління були здоровіші за нас». Що це — відгомін міфів про «золотий вік людства» чи історична правда? Які секрети довголіття, сили та здоров’я знали наші предки? Чи можемо ми їх перевідкрити для себе сьогодні? Про це наша сьогоднішня передача.

Вплив Біблії на мистецтво Київської Русі.

Мистецтво епохи Київської Русі нині характеризують звучним словом «монументалізм». Що це означає — амбіційне наслідування візантійських зразків пишноти чи внутрішню глибину і змістовність культурних надбань? Про монументальне мистецтво Київської Русі піде мова у цій передачі.

Особливості монастирського життя Київської Русі

Під словом «монастир» ми звичайно розуміємо релігійний заклад закритого типу, в якому люди, відгородившись від навколишнього світу, займаються духовним самовдосконаленням. Чи були монастирі на Русі відображенням цього стереотипного взірця? Про життя та служіння чернечої братії розповідатимуть експерти у цій передачі.

Поховальний обряд на Русі

Коли людина помирає, її проводи в останню дорогу супроводжуються певним комплексом обрядів. Ці обряди відображають загальні уявлення про подальшу долю небіжчика. Які типи поховання були характерні для наших предків? Які дійства при цьому виконувались? Чи були русичі знайомі з біблійною істиною про стан померлих? На ці та інші питання ви отримаєте відповідь у цій передачі.

Біблійні паралелі у давньоруських билинах

Билини — жанр героїчного епосу, народні речитативно-мелодійні епічні пісні. Наповнені колоритними образами та яскравими подвигами персонажів, вони викликають у нас піднесення і захоплення. Та чи задумуємося ми, як багато біблійних паралелей у сюжетах, знайомих нам з дитинства? Про це сьогоднішня передача.

Київська Русь у етнографічному вимірі: їжа та харчування

Яка їжа була повсякденною на столі наших предків? Чи знали вони про біблійні принципи харчування та чи дотримувались їх? Про відношення до їжі у давній Русі, про раціон наших пращурів та особливості їхнього харчування розкажуть експерти у цій передачі.

Мотив великої боротьби у народному епосі Русі

У народних казках, билинах і легендах, які ми знаємо і любимо з дитинства, провідною незмінно є думка: «Добро завжди перемагає зло». Звідки взята ця ідея? Чому весь народний епос заснований переважно на ній? Ключ до розуміння символів та образів народного епосу Київської Русі дасть вам ця передача.