Освіта в Київській Русі

Освіта — важливий фактор виховання суспільства. Освіта має визначальний вплив на молоде покоління, закладаючи його цінності, пріоритети, смаки та уподобання. Чи розуміли це в Київській Русі, чи використовували її могутній потенціал? Про це ви дізнаєтесь у сьогоднішній передачі.

Таємниця хрещення Новгорода

Офіційна історія стверджує, що гордий Новгород нібито довго опирався християнізації. І в доказ цього цитують знаменитий вислів, як «Добриня хрестив мечем, а Путята вогнем». Але проти кого насправді була спрямована ця каральна експедиція? Хто такі загадкові волхви, про діяльність яких в цю епоху ми читаємо поодинокі літописні згадки? Про таємницю хрещення Новгорода піде мова у цій передачі

Особливості давньоруської релігійної свідомості

Наших предків вирізняло особливе світовідчуття. Давньоруський світогляд був глибоко практичним, перш за все переймаючись втіленням у життя принципів Слова Божого. Які духовно-моральні орієнтири були визначальними для наших пращурів, ви дізнаєтеся з цієї передачі.

"Пан Великий Новгород". Кельтскі впливи на північну Русь

Новгород вирізнявся серед інших міст Русі своїм особливим устроєм. Найближчий до Європи завдяки своїм культурно-торгівельним зв’язкам, він як зберігав архаїчні, так і переймав новаторські традиції. Важко повірити, що кельтські місіонери, основним ареалом діяльності яких була Центральна та Північна Європа, оминули це багате та процвітаюче місто. Як кельтська традиція відобразилась у новгородських старожитностях, ви дізнаєтесь з цієї передачі.

Релігійна та філософська думка у Київській Русі

Про давньоруську філософію часто говорять зверхньо — мовляв, там не було нічого, вартого уваги дослідників, одне лише сліпе копіювання візантійської думки. Пора відкинути цей комплекс неповноцінності, побачивши у творах давньоруських книжників особливе світобачення, гостре сприйняття і осмислення тогочасних проблем, пропагування вічних цінностей. Про особливості релігійно-філософської думки Київської Русі йдеться у цій передачі.

Анна Ярославна. Світло євангелія для "Темного середньовіччя"

Анна Ярославна — молодша з дочок князя Ярослава Мудрого. У 1051 році була видана заміж за французького короля Генріха І. На весіллі, яке відбулося в Реймсі, Анна здійснила небувалу річ: відмовившись присягати на латинській Біблії, вона принесла клятву на слов’янському Євангелії, яке привезла із собою з Києва. Втім, вся Європа протягом її життя дивувалася мудрості «освіченої королеви». Про незвичайний життєвий шлях Анни Ярославни та її вплив на західноєвропейську культуру розповість ця передача.

"Слово о полку Ігоревім". Русько-половецькі відносини

У підручниках з історії і багатьох дослідженнях половці постають як найзатятіші вороги Русі — підступні, зажерливі й жорстокі. Але насправді вони грабують міста і чинять розгром лише в якості союзників того чи іншого руського князя. Літописи оповідають про численні русько-половецькі шлюби. Літературна пам’ятка ХІІ століття «Слово о полку Ігоревім» оповідає про те, як саме русичі ходили у половецький степ «за славою» і що з цього вийшло. Аналізу цього твору у контексті відносин Русі і Степу присвячена сьогоднішня передача.

" Повчання дітям" — заповіт Володимира Мономаха для Русі

Передчуваючи завершення свого земного шляху, Володимир Мономах написав «Повчання дітям» — своєрідний заповіт молодим князям Русі і всьому народу. Це перша в історії української літератури автобіографічна повість, через яку майбутні покоління можуть прилучитися до духовного досвіду великого державця. В цій передачі піде мова про глибоке розуміння князем Святого Письма та актуальність його порад для сьогодення.

"Другий фронт" хрестові походи

Після винищення печенігів при Гебрі у 1091 р. половці, очолювані Боняком і Тугорканом, повертаються у причорноморські степи. А саме з цих часів історія фіксує початок походів Русі у степ, організатором яких виступає знайомий вже нам Володимир Всеволодович Мономах. Що це — випадковий збіг обставин чи тонка політична гра? Про «другий фронт» хрестових походів розповість ця передача.

Володимир Мономах — батько, наставник, лідер народу

Після смерті Ярослава Мудрого відцентрові тенденції на Русі почали набирати сили. Досліджуючи ту епоху, легко загубитися у розмаїтті імен руських князів, кожен з яких прагнув унезалежнити свій уділ. І на фоні цих дрібних феодальних володарів яскраво вирізняється особистість Володимира Мономаха, онука Ярослава Мудрого, що немало зробив для укріплення Руської держави. Яким він був та який спадок залишив по собі, ви дізнаєтесь у цій передачі.