Біблійні паралелі у давньоруських літописах

Літературний спадок Київської Русі — дуже цікаве для аналізу явище. Твори, що дійшли до нас із тих часів, показують, наскільки глибоко Святе Письмо було вкорінене у свідомості авторів. І навіть у такому жанрі, як літопис, ми знаходимо немало оповідок, що за сюжетом дуже нагадують відомі історії з Біблії. З даної програми ви дізнаєтесь, яке відношення має Біблія до долі нашого народу.

Святкування суботи за часів Київської Русі

Біблія пише про відзначення віруючими особливого дня, який є ознакою заповіту з Богом: «І святіть суботи Мої, і вони стануть знаком поміж Мною та між вами, щоб пізнати, що Я Господь, Бог ваш!» (Єз.20:20). У попередній передачі говорилося про глибоке шанування нашими предками Десятисловного Божого Закону. І серед усіх заповідей четверта, що говорить про дотримання суботи, не могла залишитись ними непоміченою. Про практику святкування суботнього дня на Русі розповість ця передача.

Шанування Закону Божого на теренах давньої України

Офіційна історіографія намагається переконати нас у тому, що темрява язичництва панувала на наших землях мало не до ХІ століття. Володимир здійснив поворот Русі до християнської віри, і потім ця віра згори насаджувалася протягом ще довгого часу. Тим не менш знаходимо немало ясних свідчень, що наших предків до християнської віри ніхто не силував. Закон Божий віддавна був у пошані на наших землях. Дивіться сьогоднішню передачу, щоб переконатися в цьому.

Мстислав Хоробрий і християнство на Кавказі

Мстислав на прізвисько Хоробрий, син князя Володимира, отримав в уділ Тмутаракань (Таманський півострів і Прикубання). У 1024 році він почав війну із своїм братом Ярославом, київським князем. Війська зійшлися у вирішальній битві під Лиственом, у якій переміг Мстислав. Чому згідно заключного миру переможеному Ярославу відійшли всі землі на правому березі Дніпра разом із Києвом? Про таємницю тмутараканського князя та християнство на Кавказі ви дізнаєтесь у цій передачі.

Кирило Туровський. "Притча про людську душу і про тіло"

Кирило Туровський — церковний діяч, мислитель, красномовний проповідник. в даній програмі ми розглянемо його життя та особливо цікавий твір «Притча про людську душу і тіло», де в складній алегоричній формі він описує духовне життя християнина.

Лука Жидята. "Повчання до братії"

Як ви думаєте, чи може бути актуальною для сьогодення книга, написана десять століть тому? Кожен автор пише для свого часу, скажете ви, і перед сучасним суспільством, як здається, стоять інші проблеми і задачі. Але дозвольте з вами не погодитись. Книги, джерелом натхнення для яких було Святе Письмо, не втрачають своєї злободенності повіки. За допомогою цієї програми ми матимемо змогу в цьому переконатися.

Русь, печеніги, половці і ... Хрестові походи

1096 рік у світовій історії знаменитий як початок Першого Хрестового походу. Але мало хто знає, що в цей самий час не менш доленосні події відбувались у Східній Європі. Детальніше про це у даній передачі.

Християнство серед половців

У історичній науці щодо різних сторін культури степових народів склалося немало неперевірених стереотипів. У численних розвідках та монографіях їм відведена неприваблива роль руйнівної сили кордонів Давньоруської держави. Більше того, в уяві деяких науковців вони постають як татаро-монголи за зовнішністю і язичники за релігією. Літописці називають їх «поганими», «безбожними», «нехристями», «чорновірцями». Яку ж віру сповідували степові народи, які прожили поряд з Київською Руссю близько двох століть? Розгорнуту відповідь на це запитання ви знайдете в даній програмі.

Альтернативна історія Східної Європи: печеніги та половці.

Коли ми чуємо про печенігів та половців, то звичайно уявляємо собі дикі орди кочівників зі сходу. Ці народи не раз виникають на сторінках давньоруських літописів, то як союзники Русі, то як її вороги. Хто ж вони були насправді, ці володарі степу? Дивіться сьогоднішню передачу, щоб дізнатися про це.

Самобутність влаштування Церкви в Київській Русі

У науковій літературі дискутується питання, організація якої церкви стала взірцем для влаштування церковного життя на Русі. Хоча літописи фіксують наявність залежної від Константинополя митрополії, але особливості руського церковного устрою не копіювали сліпо візантійські канони. Якими були ці особливості, ви дізнаєтесь у сьогоднішній передачі.