"Слово про Закон і Благодать" — духовне відзеркалення епохи

«Слово про закон і благодать» — визначний твір красномовства Київської Русі. Більшість дослідників вбачають у ньому лише віддзеркалення історичних подій, проте якщо глибше розглянути його — все зовсім не так просто. Які ідеї були закладені в «Слово про закон і благодать» руським митрополитом, і як вони торкаються сучасної людини?

Чому князя Ярослава названо Мудрим?

Князь Ярослав Володимирович увійшов в історію як мудрий правитель, далекоглядний дипломат та вмілий розбудовувач, що духовно зміцнив Київську Русь і привів її до культурного піднесення. Що ж сприяло цьому небувалому розквіту?

Ідея "Київ — другий Єрусалим" у давньоруській культурі

В українській історії Києву належить особлива роль. Історична місія цього міста полягала в тому, що воно закріпило глибокими політичними, культурними і соціальними зв'язками згромадження різноманітних етнічних елементів східного слов'янства у сталу національну єдність. В сьогоднішній передачі піде мова про виникнення у давньоруській суспільно-політичній думці ідеї «Київ — другий Єрусалим».

Версії хрещення Русі за князя Володимира

В історичній науці панівною є думка, що князь Володимир прийняв віру з Візантії. Але ті обставини, що повідомляють нам літописи, змушують критично переглянути цю звичну для нас тезу. Чому при хрещенні Володимир проголосив аріанський символ віри? Яким чином на Русі за доволі короткий термін з’явилась маса слов’яномовної богослужбової літератури? Хто справив найбільший вплив на формування руської книжної традиції?

Хрещення Русі за Біблійним вченням

Перечитуючи літописну оповідь про хрещення Русі, ми звертаємо увагу на одну дивну деталь. Люди приймали хрещення, заходячи у річку. Чому Володимир обрав саме такий спосіб, адже за ортодоксальним зразком цей акт здійснюється індивідуально та шляхом кроплення? За якою традицією була хрещена Русь?

Ярополк Святославич — викреслена сторінка української історії

Ми вже звикли до традиційного переліку князів Київської Русі: Олег, Ігор, Ольга, Святослав, Володимир... Але зазвичай забуваємо про правителя, який посідав київський престол цілих шість років після Святослава — його старшого сина Ярополка. А його князювання, між іншим, було важливим етапом утвердження християнства на Русі, не менш важливим, ніж пізніша політика його молодшого брата Володимира. Чому пам’ять про цього державного діяча була піддана забуттю?

Хрещення Русі за князя Володимира. Міфи та факти

Обставини хрещення Русі за князя Володимира овіяні серпанком легенд. Які були причини цього доленосного рішення? Навіщо Володимир здійснив військовий похід на Корсунь? Чи приїжджали хрестити Русь візантійські ченці та чому про таку важливу подію мовчать іноземні хроніки?

Боротьба релігійних традицій на Русі

Широкого розголосу набула легенда про вибір віри князем Володимиром: можновладець немовби приймав у себе дипломатичні місії, що схиляли його до своїх переконань. Дослідниками давно вже доведено, що це всього лише легенда. Але тим не менш, ця оповідь має реальне підґрунтя — різні релігійні традиції насправді активно боролись за вплив на Русь.

Святослав — візантійський агент чи захисник богомільства?

Князь Святослав увійшов в історію безстрашним вояком, що сміливо розширював межі Руської держави. Отримавши гучну перемогу над Хазарським каганатом, він одразу ж вв’язався у болгарські справи. Історики свідчать, що за переможними походами руського князя стояло мистецтво візантійської дипломатії. Але за які ідеали насправді бився Святослав?

Християнство на Русі за княгині Ольги

Важливий етап утвердження християнства на Русі пов’язують з правлінням Ольги (945-969). У 957 році вона відвідала Константинополь з дипломатичною місією і, за твердженнями деяких джерел, прийняла там хрещення по візантійському обряду. Чому правителька Русі наважилась на подібний крок та чи було це насправді?