Малоизвестные факты из истории украинской Реформации. Часть I
09.11.2016
Вековые корни украинских протестантов
09.11.2016

Реформація і громадянське суспільство (ВІДЕО)

Роздумуючи над тим, яким чином людина пізнає Бога, християни нерідко упускають з поля зору один із аспектів Божої присутності, а саме історію.

Саме в історії відбувається відкриття нашого Бога як Спасителя. Наш Бог — не тільки Творець землі і неба, Він ще й Бог, який діє в життях окремих людей і цілих народів.

Ігнорування цього факту християнами, упущення ними з поля зору історії призводить до того, що історія, замість того, щоби бути апологією християнства, стає оплотом всілякого роду секуляризму та поганства.

Одним із ключових питань в історії є питання рівноваги поміж владою і свободою. В центрі цих дискусій найчастіше стоїть питання про громадянське суспільство. Вперше термін «громадянське суспільство» ввів Гегель у своїй роботі «Філософія права». В наш час під громадянським суспільством розуміють весь комплекс зв’язків, що лежать поміж громадянином і державою, які знаходяться у відомій незалежності від держави.

Саме наявність повноцінного громадянського суспільства є відмінною рисою розвинутого демократичного суспільства, наприклад, західного.

Примітно, що всілякого роду спроби нав’язати атрибути громадянського суспільства народам, чия культура, філософія не передбачають їх наявності, майже завжди призводили до виникнення тих чи інших форм тоталітаризму чи авторитаризму, тобто не мали успіху.

Більшість дослідників відмічають той факт, що і демократія, і ринкова економіка виникли в один період — це період Реформації, XVI століття, час, який Гегель назвав «змістом історії Нового часу». Саме духовні перетворення того періоду сформували сучасну західну цивілізацію, яка фактично чинить вплив на весь сучасний світ.

Макс Вебер в своїй роботі «Протестантська етика праці» відмічає: ще Монтеск’є помітив, що англійці перевершили всі народи світу в трьох речах: побожності, торгівлі і свободі. «Чи не пов’язані успіхи англійців у торгівлі і свободі з їх побожністю?» — запитує Макс Вебер.

Сьогодні це запитання виглядає часто дивним, особливо на нашому, пострадянському просторі, де ще нещодавно царювали марксистські ідеї про те, що «бытие определяет сознание».

Слово «Реформація» має корінь «форма» і префікс «ре», тому саме поняття «реформація» означає «повернення до первинної форми». В контексті релігійного руху протестантської Реформації ми говоримо про повернення Церкви до первинної, біблійної форми.

Середньовічне християнство було за своїм світоглядом чернецьким: метою була втеча, ізоляція від світу і присвята себе Богові. Реформація звернула увагу на християнство, що не втікає від світу, а змінює його. Таким чином, Реформація повпливала на всі сфери життя народів і країн: економіку, політику, громадянські свободи, освіту і науку.

Антоній Бокун

Джерело: forumeast.eu

 

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *