Апостол Реформации: Микалай Радзивил Чёрный
26.09.2016
«На сім стою…»
26.09.2016

Вплив протестантської Реформації на сучасність (ВІДЕО)

У 16 столітті Європу охопило Велике біблійне пробудження. Ті народи, які прийняли Реформацію, повернулися до заповідей Бога і Його Слова, мають хороші плоди у всіх сферах життя досі. Саме тоді були проголошені п’ять проповідей, які змінили обличчя Європи. В історії України цей період так само сприймається як золотий час. Чи може Україна XXI століття пережити його знову? Упевнений, що у Бога є міркування щодо цього.

Європейська Реформація подібна кинутому у воду каменю — породжує «кола на воді» — має відгук і вплив на процеси, що відбуваються в інших народах. Реформація XVI століття сильно вплинула на формування України та її народу!

Не було б Реформації — не було б Острозької Академії, не було б братств і демократичного православ’я. Саме Симеон Полоцький із випускниками Києво-Могилянської академії реформували Росію, виховували Петра І, який їздив у протестантську Голландію і Англію і мав намір зробити з Росії цивілізовану країну. Якби не було Реформації, можливо, не народився б греко-католицизм, який є стрижнем української національної ідеї. В історичних документах кінця XVI століття ми читаємо, що уніатство — це реакція на поширення протестантизму на українських землях.

Як у ті часи було актуальним гасло «Церква повинна реформуватися!», так воно залишається актуальним і донині. Кожна місцева громада повинна пильнувати, оновлюватися, щоб залишатися ефективною і діючою. Це стає можливим, завдяки Писанню. Один із принципів Реформації так і звучить: «Тільки Писання». У цьому випадку свідомість визначає буття набагато сильніше, ніж буття — свідомість.

Я б хотів зробити акцент на ті п’ять послань, які були виголошені Церквою і здійснили великий вплив на світогляд суспільства того часу. Особливо цікаво, що озвучена і усвідомлена істина незабаром призвела до виникнення такої кількості феноменів і технологій, якими ми користуємося й донині. Це плоди попередніх поколінь.

Доля народу набагато яскравіше ілюструє правдивість Біблії, ніж доля окремої особистості. Історія корейського народу свідчить світу і про благословення, і про прокляття, які спіткають народи. Все залежить від того, яку модель поведінки і віри вони обирають.

Північна Корея — країна радикального, войовничого атеїзму. Пережила голодомор 90-х і загрожує всьому світу ядерною зброєю. Південна Корея увійшла в десятку провідних економік світу. Такі ж справи і в Європі. У північній її частині багато свободи, порядку, достатку і доброзичливості. На півдні та сході — більше безладу.

Г. В. Гегель назвав Реформацію сенсом історії нового часу.

Принцип «Тільки Христос»

Люди прийняли Боже одкровення про те, що вони рятуються тільки жертвою Ісуса Христа. Поступово, читаючи Слово, європейські народи зрозуміли, що цінність особистості вимірюється цінністю життя Ісуса Христа. Так у суспільстві народилося розуміння людської гідності, цінності людського життя і прав людини — фундаменту сучасної цивілізації.

Вчення про покликання

Європейці перестали дивитися на працю як на прокляття, але як на зміст повсякденного життя, як на діяльність, якою людина прославляє Бога і будує Боже Царство на Землі. Так виникло поняття «протестантської етики» та одкровення про процвітання. Люди примножували капітал, їх добробут зростав, не перетворюючись при цьому на тягар, оскільки люди продовжували жити благочестивим життям.

Прості люди зачитувалися книгами «Як по-християнськи орати землю», «Натхненний ткач», «Християнське мореплавання», через біблійні істини бажаючи розглянути цінність своєї праці. І це принесло багато благословень у їхнє життя. Саме за часів Реформації почала розвиватися наука, що пізніше призвело до розвитку технологій.

02Так, І. Кеплер присвятив своє життя пошуку математичної гармонії і поклав початок сучасній астрономії. Ф. Бекон був засновником наукового експерименту. І. Ньютон більше написав теологічних праць, ніж трактатів з фізики. Ці люди здійснювали науковий подвиг, бо вірили в покликання, яке служачи людям, служить Богу.

Вчення про загальне священство

Це вчення дало людям розуміння особистої відповідальності змінювати навколишній світ, не сподіваючись на царя чи градоначальника. Оскільки кожна людина наділена дарами і здібностями, вона може й повинна служити ними суспільству. Це одкровення стало джерелом становлення громадянського суспільства: співтовариства активних, відповідальних, ініціативних, освічених людей, готових брати на себе ініціативу суспільних перетворень і бути посередниками між землею і Небесами.

Принцип «Тільки Писання»

Цей принцип відкрив людям істину, що щоденне читання Біблії може і має стати основою духовності. Але для цього потрібно було навчитися читати! Для цієї мети почали масово відкриватися школи, академії і через два десятиліття кількість грамотних людей зросла з 10% до 90%. Створювалася благочестива, очищена від язичницьких впливів культура і формувалися сучасні нації. Німецька літературна мова сформувався завдяки перекладу Біблії на національну мову. Під прапорами Реформації деякі народи боролися за свою національну незалежність, наприклад, Голландія боролася проти Іспанії.

Принцип «Coram Deo» (Перед обличчям Бога)

Від усвідомлення місії свого священства народився парламентаризм, демократія і верховенство права. Люди почали підкорятися закону не через страх, а заради прийняття істини, що для Бога відкриті всі наші думки і вчинки, від Нього не може сховатися ніхто і ніщо, а значить, людина постійно перебуває в Його святій присутності. Закон є не інструментом влади для маніпуляції, а джерелом блага. Без закону немає свободи. Він даний згори Богом, а не державою. Все, навіть король, повинні підкорятися закону.

Це те, про що сьогодні так багато говориться і що так сильно необхідно нашій країні: особиста відповідальність, повага до закону, людського життя, приватної власності. Україна переживе справжній підйом, коли критична маса людей переживе приватне перетворення. В Україну прийдуть реформи, коли знайдуться ті, хто готовий реформувати себе.

Реформи ляжуть в основу держави тільки тоді, коли вони ляжуть в основу нашого життя. За цими феноменами стоїть одна Особистість — Ісус Христос! Якщо Він прийде в серця кожної людини, ми зможемо побудувати ту країну, про яку мріємо ми і яку хоче Бог.

Ярослав Лукасик

Джерело: Східноєвропейський лідерський форум

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *